KAS IR CENTRALIZĒTA VENTILĀCIJAS SISTĒMA AR REKUPERĀCIJU?

Tā ir mūsdienīgas ventilācijas augstākā pilotāža, bez kuras mūsdienīga ēka vairs nav pat iedomājama. Rekuperēt nozīmē: atgūt un ventilācijas gadījumā nomainot iekštelpu ''piesārņoto'' gaisu ar svaigo āra gaisu atgūstam siltumu, ko esam saražojuši ar savu apkures sistēmu. Tātad atgūstot šo siltumu, mēs maksimāli cenšamies ietaupīt savus līdzekļus, papildus nodrošinot sevi ar svaigu un tītu gaisu. Siltuma atgūšanu nodrošina siltummainis un tie ir dažādi, sākot no keramiskiem un metāla akumulatora-tipa, rotora tipa un plākšņu. Turpmāk apskatīsim tikai plākšņu siltummaiņus, jo pārējie ir novecojuši, tiem nav tik augsti efektivitates rādītaji un tie nespēj nodrošināt mūsdienīgu komforta līmeņa un veiktspējas attiecību.

Plākšņu siltummaiņu karalis ir Entalpiskā principa siltummainis, kas atgūst netikai siltumu, bet arī mitrumu. Entalpiskajā siltummainī mitrums kas rodas siltajās telpās, nesot sev līdzi lielu siltuma enerģjas daudzumu pie noteiktiem apstākļiem (zema ārējā gaisa temperatūra un mitrums) atgriežas atpakaļ telpās. Šādi uzrādot visaugstākos efektivitātes rādītājus un arī ziemas laikā telpās nodrošinot pietiekamu mitruma līmeni.

VAI MAN NEPIECIEŠAMA CENTRALIZĒTA VENTILĀCIJA?

  • Ir nepieciešama, jo no 2021. gada 1. janvāra  ir spēkā būvniecības energoefektivitātes regulējumi, kas nosaka energo efektivitātes parametrus ne tikai publiskā sektora ēkām (jāsasniedz augsti efektivitates rādītāji arī pirms 2021. gada), bet arī privātā sektora jaunbūvēm. Noteiktais ēkas energoefektivitātes rādītājs ir 40 kWh/m2*a (40 kilovatstundas uz kvadrātmetru gadā), šāds rādītājs ir jāsasniedz jau "uz papīra" iesniedzot būvprojektu. Šo rādītāju praktiski nav iespējams sasniegt, bez ventilācijas ar siltuma rekuperāciju, tas nozīmē, ka jau projektējot savu māju ir jāparedz ļoti laba siltumizolācija, ēkas blīvums, jālikvidē termotilti, un kas ir ne mazāk svarīgi, jāparedz ventilācija ar siltuma rekuperāciju. Un šeit ir svarīgi saprast to, ka mūsu jaunā, modernā māja vairs pati "neelpo", kā tas bija padomju laiku būvēs. Tapēc ēkas projekta energoauditā tiek veikti aprēķini salīdzinot vēdināšanu ar atvērtiem logiem (kas ir visneefektīvakais ventilācijas princips), ar potenciālo rekuperācijas sistēmu ēkā kas siltumu ar visai augstu lietderības koeficientu atgūs.
  • Ir nepieciešama, jo mūsdienīga ēka, kurai jāsasniedz atbilstošie energoefektivitātes rādītaji, ir jābūt ļoti blīvai. Blīvā ēkā nenotiek gaisa apmaiņa dabiskā ceļā, tas nozīmē, ka ēkā būs paaugstināts mitruma līmenis, var veidoties pelējums un citas ''sēnes" kā rezultātā var tikt bojātas būvkonstrukcijas un iekšējā apdare
  • Ir nepieciešama, ja vēlamies dzīvot veselīgā vidē, un mums rūp savu bērnu nākotne. Ventilācija reducē  CO2 līmeni telpās, kas ir viens no galvenajiem slikta, neveselīga gaisa rādītājiem.
  • nav nepieciešama, ja paredzam decentralizēto sistēmu ar siltuma rekuperāciju. Šis apgalvojums gan ir tikai puse no patiesības, jo decentralizēta sistēma pilda savu funkciju, bet tā nekad nebūs tik efektīva un pilnērtīga kā centralizēta sistēma. Decentralizētu sistēmu, varam uztvert kā sava veida alternatīvu, un pielietojamu tad kad centralizētas sistemas izbūve vairs nav iespējama.

KĀ TĀ DARBOJAS, UN KAD IR ĪSTAIS LAIKS TO IZBŪVĒT?

Centralizētu sistēmu mēs izbūvējam, tad kad ir gatavas ēkas būvkonstrukcijas (vismaz ārsienas un jumts), vēlams to darīt pirms siltināšanas un iekšejās apdares veikšanas.

Ventilacijas sistema operē ar četrām plūsmām, kas visas satiekas iekārtas siltummainī: Svaigā gaisa ieņemšana, pieplūde, nosūce, un nosūktā gaisa izmešana ārā. Katrai no šīm plūsmām ir savi gaisa vadi, kas tiek pieslēgti ventilācijas iekārtai. Gaisa vadi uz āru ir siltināti, svukārt gaisa vadi uz telpām ir izbūvejami no skārda caurulēm, vai no mūsdienīgām lokano plastmasas cauruļu sistēmām ar difuzoriem katrā telpā. Ventilācijas princips ir vienkāršs: Svaigo gaisu padadoam tur, kur uzturās vai strādā mājas iemītnieki - guļamistabas, viesistaba, kabinets, sporta zāle, savukārt nosūci izvietojam telpās kurās rodas mitrums un dažādi nevēlami aromāti - virtuve, vannas istaba, duša, pieliekamais, drēbju skapis, tualete... Kopā šī sistema veido savdabīgu "astoņkāji", kas nodrošina svaiga gaisa ceļošanu pa māju no pieplūdes zonām uz nosūces difuzoriem, pa ceļam savācot visu lieko un izmetot to ārā.

KĀPĒC IZVĒLĒTIES ENTALPISKĀ PRINCIPA IEKĀRTU?

Entalpiskā principa iekārtām ir virkne priekšrocību salīdzinot ar parastajām plākšņu siltummaiņu iekārtam, nemaz nerunājot par citām novecojušām tehnoloģijām:

  • Iekārtas daudz labāk piemērotas Latvijas klimatiskajiem apstākļiem, jo atgūstot netikai siltumu, bet arī mitrumu var darboties pie krietni zemākām āra gaisa temperatūrām, bez papildus piesildīšanas.
  • Iekārtā nekondensējas mitrums, tapēc nav nepieciešama kondensāta novadīšana kanalizācijā.
  • Telpās tiek regulēts mitruma līmenis. Telpas netiek izžāvētas ar sauso āra gaisu (sauss gaiss izraisa kairinātu gļotatu acīm, izkaltuša deguna sajūtu, sausina un bojā ādas epiteliju, veicina putekļu cirkulāciju, pāržāvē masīvkoka izstrājumus, kā rezultātā tajos var rasties plaisas.
  • Tas ir visekonomiskākais ventilācijas veids, jo ekspluatācijas izmaksās tā vidēji patērēs tikai 20-40 EUR/gadā (atkarībā no iekārtas izmēra un vadības veida), tas iespējams pateicoties ļoti ekonomiskiem EC tipa ventilatoriem, "gudrai" pretaizsalšanas funkcijai un mitruma atgūšanai!
  • Iekārtām pieejama arī bezmaksas dzesēšanas funkcija (Free cooling) - tatad arī vasarā, izmantojot apvadkanālu (by-pass) varam apiet siltummaini un ar vēso nakts gaisu piepildīt telpas, pa dienu atkal rekuperējot un nelaižot vēso gaisu ārā!
  • Šī ir loģiskākā izvēle domājot par ventilāciju, un tieši mūsu piedāvātajām Aerauliqa iekārtām, būs labakā "Price/performance" attiecība tirgū.

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.